W celu ochrony murów i fundamentów przed niszczącym działaniem wilgoci znajdującej się w gruncie, do ich izolacji wykorzystuje się różne rodzaje powłok, które są nieprzepuszczalne dla wody. Masa bitumiczna jest jednym z najskuteczniejszych i jednocześnie stosunkowo tanich materiałów przeznaczonych do izolacji fundamentów i ścian, powszechnie wykorzystywanym również do napraw dachów, przede wszystkim dachów płaskich krytych papą.

Izolacja fundamentów i ścian

Jedną z podstawowych funkcji budowlanych mas bitumicznych jest izolacja pionowa ścian piwnicznych, fundamentów i przyziemnych części budynków, a także zabezpieczanie fragmentów budynków od strony wilgoci gruntowej, czyli od zewnątrz. Tego typu materiały są również wykorzystywane do montażu płyt polistyrenowych EPS i XPS. Ze względu na hydrofobowe właściwości masa bitumiczna nałożona na powierzchnię ściany izoluje ją od wilgoci pochodzącej z zewnątrz, zapobiega kapilarnemu podciąganiu wilgoci i tym samym chroni fundamenty, ściany i elewacje budynków przed stopniową degradacją. Co ciekawe, tego typu materiałów można używać również do zabezpieczania elementów konstrukcji drewnianych zagłębionych w gruncie. Zastosowanie powłoki bitumicznej zwiększa trwałość takiej konstrukcji, spowalniając naturalny proces niszczenia drewna.

Izolacja dachów

Innym popularnym zastosowaniem dla dyspersyjnych mas asfaltowych jest konserwacja i naprawa pokryć dachowych, zwłaszcza na dachach płaskich krytych papą. Masy bitumiczne do izolacji dachów dostępne są w wersjach gotowych do użycia na zimno lub na gorąco, po podgrzaniu. Pomagają uszczelniać zniszczone pokrycia dachowe, chroniąc przed przeciekami. Dyspersyjna masa bitumiczna do dachu charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do papy i podłoży mineralnych. Może zostać wykorzystana również do wykonania pokrycia bezspoinowego na dachu zbrojonym tkaninami technicznymi, a także do gruntowania podłoży mineralnych przed wykonaniem warstwy izolacji właściwej. To materiał o dużej elastyczności, który z łatwością wnika w drobne szczeliny i je wypełnia. Oczywiście asfaltowe masy są nieprzepuszczalne dla wody, a ich wersje dedykowane zastosowaniom zewnętrznym charakteryzują się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych i na wahania temperatur.

Asfaltowych, dyspersyjnych mas bitumicznych w branży budowlanej używa się przede wszystkim do konserwacji i renowacji pokryć dachowych. Tego typu materiały używane są także do zabezpieczania fundamentów i ścian zagłębionych w gruncie przed wilgocią, do klejenia płyt polistyrenowych i papy, a także do odtwarzania posypki papowej.