Praca w domu ma sporo zalet. Niemniej nie wolno zapominać o tym, iż nie jest tym samym pozbawiona wad. Tylko osobom na etatach jawi się ona jako coś wymarzonego, lekkiego, wręcz bezstresowego. Prawda jest zgoła inna, bo praca w domu wbrew pozorom wymaga jeszcze większego zaangażowania niż ta świadczona w biurze.

Biuro w domu- o co należy zadbać?

A między innymi o to, że pokój przeznaczony na biuro powinien być dobrze oświetlony. To istotne nie tylko z punktu widzenia technicznego, ale i z medycznego powodu. Światło również to słoneczne dobrze wpływa na pracę mózgu ludzkiego i co powszechnie wiadomo- odpowiada za namnażanie endorfin. One poprawiają nam samopoczucie i sprawiają, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia. Oprócz dobrej widoczności w domowym biurze przyda się też porządne biurko.

Powinno ono być duże, solidne oraz dopasowane pod kątem naszych potrzeb. Dobrze byłoby, abyśmy nie musieli się przy nim garbić ani na siłę szukać wygodnej pozycji. To przy czym pracujemy- również wpływa na wydajność naszej pracy. Gabinet domu przeznaczony wyłącznie do pracy powinien być w jakiejś ustronnej części domu tak, by panowała w nim przyjazna atmosfera do pracy. Cisza i spokój to stany, które wybitnie sprzyjają skupieniu oraz szybkości pracy.

Co jeszcze powinno być w domowym biurze?

Na pewno regały na segregatory z dokumentami. Tych zawsze będzie sporo, a zgromadzone umowy, faktury i pisemne zamówienia trzeba przecież gdzieś przechowywać. By biuro w domu było funkcjonalne, musi znajdować się w nim laptop z dostępem do Internetu, jakaś drukarka czy faks. W dzisiejszych czasach wszystko opiera się na elektronice, bez której nie da się już prowadzić żadnego biura- również tego zlokalizowanego w naszym domu.

Gabinet w domu niejako wymusza na nas konieczność zakupu ładnych mebli, stolików czy serwisów do kawy. Interesantów trzeba przecież jakoś podejmować i znacznie korzystniej jest wywrzeć na nich dobre wrażenie, gdyż wpływa to także na ilość otrzymywanych zleceń czy zamówień.

Biuro w domu- jakie ma zalety?

Biuro w domu ma ten plus, iż nie trzeba tracić czasu na dojazd do pracy. Poza tym, gdy się czegoś zapomni, zawsze można się po to wrócić i to odszukać. Biuro w domu powoduje, że klienci czują się mniej skrępowani i spięci, bo wokół czuć domową atmosferę. Gabinet w domu ma także tę zaletę, iż nie ma potrzeby przenoszenia dokumentów z pracy do domu, bo one są stale przy nas.

Niemniej to, co w jednym przypadku jest zaletą, w innym może być wadą. Mając prywatne biuro w domu, człowiek czuje się- jakby nigdy nie wychodził z pracy i nieustannie o niej myśli. Ta nierozerwalność między pracą a czasem wolnym to odwieczna bolączka wszystkich, którzy mają biuro służbowe w murach własnego mieszkania.