Ten rodzaj farby królował w pokojach dziecięcych, choć teraz staje się równie często wykorzystywany także i w pozostałych pomieszczeniach domu. Wszystko za sprawą tego, iż pomalowaną taką farbą powierzchnia jest całkowicie odporna na ścieranie i zmywanie, świetnie więc nadaje się do tworzenia notatek, kalendarzy, zapisywania przepisów czy zwyczajnego malowania rysunków przez nasze pociechy – stąd też jej potoczna nazwa, ponieważ pomalowana nią powierzchnia zmienia się w tablicę, którą możemy pamiętać z lat szkolnych.

Zalety farby tablicowej.

Niewątpliwą zaletą farby tablicowej jest fakt, iż można nią pokryć niemal wszystko – od ścian po drzwi czy drzwiczki szafek. Taka farba występuje w niemal wszystkich kolorach, co jest ogromną zmianą, bowiem przed laty można było spotkać jedynie kolory czerni. Ten rodzaj farby jest odporny na zmywanie i ścieranie, więc bez większych obaw można na niej tworzyć nawet mało znaczące notatki, które po chwili zostaną usunięte. Farba wykazuje także właściwości wodoodporne, dlatego można nią pomalować powierzchnie znajdujące się bezpośrednio przy kranach czy umywalkach.

Wady farby tablicowej.

Jak każdy inny rodzaj farby, również i ta nie jest pozbawiona wad. Decydując się na pomalowanie powierzchni farbą tablicową, należy pamiętać o tym, iż konieczne jest nałożenie ogromnej ilości warstw celem osiągnięcia zadowalającego efektu. Problematyczne może być również zachowanie czystości, co w tym przypadku jest efektem pylenia ścieranej kredy.