Trawnik może stać się absolutnym atrybutem i istną wizytówką każdego domu – zanim jednak tak się stanie, konieczne jest poświęcenie mu odpowiedniej ilości uwagi. Koszenie trawy, choć istotne, nie jest tak naprawdę wystarczającym zabiegiem, który sprawi, że nasz trawnik będzie cieszył oko i wzbudzał zachwyt gości. O czym więc powinniśmy pamiętać i w jaki sposób możemy o niego zadbać?

Koszenie trawy – wcale nie takie oczywiste.

Koszenie trawy nie wydaję się być żadną filozofią ani wymagającą pracą – tymczasem jest kilka kwestii, na które powinniśmy zwracać uwagę. Mowa tu, między innymi, o porze dnia. Zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z koszenia w środku upalnego dnia – jest to nie tylko potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, lecz także szkodliwe dla samego trawnika. Świeżo skoszone źdźbła trawy mogą w się w stosunkowo szybkim tempie zażółcić za sprawą działania promieni słonecznych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy trawa jest zwyczajnie wilgotna – w tym jednak przypadku ucierpi na tym nasza kosiarka, która może się nawet zapchać poprzez przyklejoną do ostrzy trawę.

Nawodnienie.

Trawa, tak jak wszystko inne, potrzebuje regularnego nawadniania. Latem trudno jest o opady deszczu, które spełniałyby ten przykry obowiązek za nas. Mamy więc do wyboru samodzielne podlewanie trawnika konewką lub szlauchem – zdecydowanie lepiej jest zainwestować w system nawadniający.

Wysokość trawnika.

Kosząc trawę, nie przejmujemy się tym, jaką będzie miała wysokość – w naszym uznaniu powinna być jedynie krótka. Przyjmuje się jednak, że trawnik, jeżeli ma pełnić funkcję ozdobną, powinien być koszony na długość 3 cm. Podczas upalnych dni lepiej jest jednak zostawić nieco dłuższą trawę, co utrudni natychmiastowe wyparowanie wody z gleby.