Wiosenna pora to nie tylko okres wzmożonych prac w ogrodzie, lecz także idealny czas na spotkania towarzyskie – wyciągamy więc schowane na czas jesieni i zimy meble ogrodowe, nim jednak wygodnie się w nich rozsiądziemy, konieczne jest ich dokładne wyczyszczenie i zabezpieczenie. Podpowiemy więc, jak prawidłowo zadbać o meble ogrodowe w zależności od tego, z jakich materiałów zostały wykonane.

Meble drewniane.

Drewniane meble są trwałe, przykuwające oko i dosyć często problematyczne w pielęgnacji i czyszczeniu. W pierwszej kolejności należy je dokładnie odkurzyć, a pozostałe zabrudzenia można usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeżeli drewno było impregnowane, można przywrócić im dawną świetność za pomocą oleju do drewna.

Meble metalowe.

Metalowe meble najpewniej zawierają specjalną warstwę antykorozyjną, dlatego podczas ich czyszczenia należy uważać, by jej nie usunąć – ponownie więc wystarczy posłużyć się odkurzaczem i wilgotną ściereczką. Jeżeli nasze meble mają już swoje lata, najpewniej lakier, który pokrywał ich powierzchnię, może się już łuszczyć. Poszczególne miejsca można więc bez większych zmartwień zeszlifować i nałożyć nową warstwę lakieru.

Meble plastikowe.

Tego rodzaju meble są dosyć popularne, lecz przy tym niezbyt trwałe. Niewątpliwą zaletą jest jednak fakt, że ich pielęgnacja i czyszczenie nie wymaga większego wysiłku. Należy jednak pamiętać, by do ich czyszczenia używać delikatnych środków i ściereczek.