Urządzasz łazienkę? A może planujesz jej remont? Zastanawiasz się, co będzie lepsze – prysznic czy wanna? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od Twoich potrzeb i sytuacji, np. od wieku, tego czy masz dzieci, itd. Dlatego w dzisiejszym artykule omówimy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Dla kogo wanna będzie dobrym rozwiązaniem

Są takie osoby, które za żadne skarby świata nie wymieniłyby wanny na prysznic. Nawet najnowocześniejszy natrysk nie zapewni bowiem takiego relaksu, który oferuje zanurzenie się w ciepłej wodzie. Jeśli więc lubisz poleżeć sobie w wannie, dodając do kąpieli relaksujące sole i zapalając klimatyczne świece, zapomnij o zamontowaniu prysznica. Wanna będzie również praktycznym wyborem, jeśli masz dzieci. W wannie dużo łatwiej jest bowiem umyć malucha. Co więcej, pod prysznicem dziecko szybciej może zmarznąć.

Dla kogo prysznic będzie lepszy niż wanna

Prysznic na pewno będzie bezpieczniejszy niż wanna, szczególnie dla seniorów i osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. Do wanny bowiem dużo trudniej jest wejść, za to bardzo łatwo się poślizgnąć. W kabinie można zamontować specjalne krzesełko i uchwyty. A jeśli istnieje taka potrzeba, można w ogóle zrezygnować z brodzika i kabiny prysznicowej. Wykorzystując rozwiązanie działające w szpitalach możesz zlikwidować wszelkie bariery architektoniczne, czyniąc kąpiel bezpieczną. Prysznic sprawdzi się również w przypadku osób, którym zależy na tym, by oszczędzić czas i wodę. Mycie pod prysznicem zabiera bowiem o wiele mniej czasu niż kąpiel w wanie. A przy tym zużywa się także mniej wody. Za prysznicem przemawiają również względy higieniczne. Korzystając z prysznica, myjesz się pod czystą, bieżącą wodą. Ponadto, prysznic w małej łazience to spora oszczędność miejsca i większe możliwości aranżacyjne.

Prysznic czy wanna – podsumowanie

Jeśli posiadasz dużą łazienkę, nie musisz wybierać. Możesz zamontować zarówno prysznic, jak i wannę. Jeszcze lepiej, gdy możesz urządzić dwie łazienki. Co jednak, gdy musisz wybrać między wanną a prysznicem? Czy jest trzecie wyjście? Coś, co można nazwać kompromisem? W pewnym sensie może być nim prysznic z długim i dużym brodzikiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz się martwić, że dzieci marzną w czasie mycia. Obszerny brodzik również Tobie pozwoli na relaksującą kąpiel. Jeśli remontujesz albo urządzasz łazienkę, to dobry moment, żeby pomyśleć o solidnym ubezpieczeniu mieszkania lub domu. Dzięki temu masz szansę zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą Cię w nim spotkać. Dotyczy to nie tylko łazienki, ale całej nieruchomości. Pamiętaj jednak, że zakres ochrony zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia oraz listy wyłączeń.