Jeśli mamy w rodzinie osoby starsze to warto dostosować do ich potrzeb łazienkę. To pomieszczenie w którym szczególnie często dochodzi do wypadków, poślizgnięć i przewróceń. Niewielkie przeróbki i akcesoria pozwolą naszym bliskim korzystać z tej przestrzeni w bezpieczny i komfortowy sposób.
Łazienka to miejsce, w którym o poślizgnięcia i wypadki nie trudno. Zapobiegną temu specjalne maty antypoślizgowe, wyposażone w przyssawki, które można rozłożyć na podłodze oraz na dnie kabiny prysznicowej lub wanny. Dzięki temu nawet jeśli podłoga będzie mokra, ryzyko poślizgnięcia się będzie znacznie mniejsze.
Aby ułatwić seniorowi korzystanie z łazienki, warto w niej także zainstalować specjalne poręcze – zwłaszcza przy wannie lub kabinie prysznicowej. Ułatwią starszej osobie wejście i wyjście spod prysznica. Przytwierdzone do ściany nie zajmą dużo miejsca, a znacznie poprawią bezpieczeństwo. W przypadku wanny lub wysokiego wejścia pod prysznic warto także zakupić specjalne schodki lub podstawki, dzięki którym pokonanie progu prysznica nie będzie gimnastycznym wyzwaniem.

Pod prysznicem warto także zamontować specjalne siedzisko, które znacznie zwiększy wygodę i bezpieczeństwo podczas mycia. Takie krzesełko przytwierdza się do ściany. Można je złożyć i opuścić, gdy nie jest potrzebne, dzięki czemu nie będzie przeszkadzać pozostałym domownikom.
Starsze osoby mogą mieć także problemy z korzystaniem z toalety, jeśli sedes umieszczony jest zbyt nisko. W sklepach dostępne są specjalne nakładki na ubikację, które podwyższają wysokość sedesu, dzięki czemu seniorom łatwiej jest z niego korzystać.
Warto także zadbać o odpowiednie oświetlenie i wystarczającą ilość źródeł światła. Lampy powinny być rozmieszczone tak, aby nie razić w oczy i nie oślepiać seniora.