Zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy – przez wiele osób traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny, którym należy się wikt, opierunek i ogromna doza czułości – Ci zaś odwdzięczają względem nas nieograniczoną wręcz miłością i zaufaniem. Nie bez powodu mówi się więc, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – a i niektórzy mogą to samo powiedzieć także i kotach. Jak to jednak ze zwierzętami bywa – o ile jesteśmy w stanie nauczyć je kontrolowania własnych potrzeb fizjologicznych i załatwiania ich w określonych miejscach, tak nie sprawimy, że swymi łapkami sięgną po odkurzacz czy szczotkę celem posprzątania narobionego bałaganu. Podpowiemy więc, jak zachować czystość w domu, który zamieszkiwany jest przez zwierzęta.

Sierść.

Największy problem może sprawiać sierść – w szczególności, że zarówno koty, jak i psy zwyczajnie linieją o określonych porach roku. Ale i w pozostałych okresach bez problemu zauważyć możemy, że niemal każda powierzchnia, jaka miała styczność ze zwierzęciem, pokryta jest – w mniejszym, lub większym – stopniu sierścią. Jak skutecznie możemy się pozbyć sierści z dywaników i kanap? Najlepiej sprawdzi się najprostsza szczotka do ubrań – jeżeli jednak jej nie posiadamy, możemy sięgnąć po zwykłe, gumowe rękawice, jakich używamy podczas prac ogrodowych lub zmywania naczyń.

Po spacerze.

Psy i koty z natury nie noszą obuwia, a próba zmuszenia ich do tego skończyć się może w sposób iście komediowy. Naturalne więc, że do powierzchni ich łapek przylega wszystko, po czym w danym momencie stąpali – mowa tu więc o błocie, piasku czy liściach. Po zakończonym spacerze warto więc przytrzymać zwierzę w korytarzu, gdzie będziemy mogli – za pomocą choćby zwykłej, wilgotnej szmatki czy chusteczki – wytrzeć jego łapki.